skupina osobnostního rozvoje


David Navrátil
Petr Grossmann

Diskusní téma: Máte zkušenost s rozvojovou skupinou nebo psychoterapií?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Skupinová psychoterapie a encounter

Psychoterapie je způsob pomoci lidem s psychickými, resp. i fyzickými, obtížemi psychologickými prostředky. Nejedná se pouze o rozhovor nebo vypovídání se. Mezi psychoterapeutem a klientem vzniká specifický (tzv. psychoterapeutický) vztah, který je bezpečným a facilitujícím (podpůrným) místem/situací pro to, aby se mohl klient rozvíjet, získával větší vhled, díky němuž je schopen lépe rozumět sobě i své životní situaci a konstruktivně ji řešit.

Psychoterapeut není poradce nebo ten, který Vám řekne, co a jak udělat. Je to spíše průvodce na Vaší cestě k sebepoznání.

Psychoterapie je dnes nejčastěji praktikována formou individuálních sezení jednoho terapeuta a jednoho klienta. Alternativou je skupinová psychoterapie v malých skupinách 10-12 lidí, které facilitují dva psychoterapeuti. Skupina přináší vedle individuální psychoterapie možnost sdílet své zážitky s více lidmi a tak dostávat větší zpětnou vazbu, umožňuje Vám rozvíjet Vaše komunikační dovednosti, zbavit se ostychu mluvit před více lidmi, pomůže Vám získat větší jistotu při navazování mezilidských vztahů.

Tento způsob práce, tedy skupinová psychoterapie, je stále více a více oblíbený v léčbě psychických obtíží všeho druhu. Specifickou formou skupinové práce, kterou Vám na těchto stránkách nabízíme, jsou tzv. encounterové skupiny. Encounterové skupiny jsou jedním z klíčových způsobů práce humanisticky orientovaných psychoterapeutů. Tyto skupiny se nevěnují přímo léčbě duševních poruch, ale využívají psychoterapeutický principů a postupů práce k osobnostnímu růstu, rozvoji interpersonální komunikace a vztahů prostřednictvím zážitkového procesu. Encounter znamená setkání a to je přesně i předmětem těchto skupin, kde se setkává člověk s člověkem, naslouchají si ve vzájemné úctě a tak na sebe i reagují. Nemusí se jednat vždy o reakce pozitivní, naopak jsou účastníci díky sebezkušenostní práci schopni si sdělovat i kritické reakce, ovšem nezraňujícím způsobem. Komunikace v takové skupině se zaměřuje na aktuální prožitek "tady a teď".